Hoşgeldiniz  

Akdeniz üniversitesi çok renkli

admin | 29 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Akdeniz Üniversitesi en çok yabancı öğrenci barındıran üniversitelerden biri oldu.

YÖK 2017-2018 eğitim öğretim yılına dair öğrenci istatistiklerini paylaştı. Türkiye’ deki devlet, vakıf ve meslek yüksekokullarındaki yabancı uyruklu öğrenci verilerinin de paylaşıldığı sitede Akdeniz Üniversitesi’nin 103 farklı ülkeden binlerce öğrenciye ev sahipliği yapması dikkat çekti.

Türkiye’nin en güzel sahil kentlerinden biri olan Antalya turistler kadar yabancı öğrencilerin de gözdesi oldu. YÖK’ün açıkladığı verilere göre Akdeniz Üniversitesi Türkiye’ de en çok yabancı uyruklu öğrenciyi bünyesinde bulunduran üniversitelerden biri oldu. 1145 tanesi erkek, 687 tanesi kız olmak üzere toplamda 1832 tane yabancı öğrencinin öğrenim gördüğü üniversitede Asya’dan, Afrika’ya, Amerika’dan, Avrupa’ya kadar her kıtadan öğrenciyle karşılaşmak mümkün.

En çok Azeri öğrenci var

Paylaşılan verilere bakıldığında ise Azeri öğrencilerin çoğunluğu dikkat çekiyor. Toplamda 582 tane Azerbaycanlı öğrencinin öğrenim gördüğü üniversitede 103 tanede Afgan öğrenci bulunuyor. Bunun yanı sıra Rusya, Suriye ve İran’dan gelen öğrenciler de çoğunluğu oluşturuyor.

Akdeniz Üniversitesi’nde İsveç, İsrail, Polonya ve Zimbabve Cumhuriyeti’nden ise sadece birer adet öğrenci bulunuyor.

Öğrenciler direk olarak lisans veya lisansüstü eğitimlerinin tamamını Akdeniz Üniversitesi’nde tamamlayabildiği gibi Mevlana veya Erasmus programlarını tercih ederek sadece birer dönem için de olsa Antalya Akdeniz Üniversitesini tercih edebiliyor. Akdeniz Üniversitesi’nde neredeyse tüm bilim dallarına dair eğitim ve öğretim verilmesi de öğrencilerin Antalya’yı tercih etmesinde etkili olabiliyor.

Ceylan YAŞAR

98 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.