Hoşgeldiniz  

Akcan: “Yeterli değil”

admin | 24 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan, Rusya’ya gerçekleştirilen domates ihracatındaki kota artışının yeterli olmadığını belirtti.

Türkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşma neticesinde bu ülkeye gerçekleştirilen domates ihracatında 50 bin ton olan kota 100 bin tona çıkarıldı.  Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Akcan, mevcut kotanın kendilerini memnun etmediğini dile getirdi.

Büyük düşüş yaşandı
Rusya’ya gerçekleştirilen yaş sebze-meyve ihracatında geçmişteki kotaları aradıklarını aktaran Başkan Akcan, “Türkiye ile Rusya arasında 2015’te yaşanan uçak krizi büyük sorunlara yol açtı. Hala bu sorunlar ortadan kaldırılmış durumda değil. 2015’te yaşanan olay öncesi Rusya’ya domates ihracatımızın kotası 300 bin ton civarındaydı ve bu kotanın büyük kısmı Antalya’dan gidiyordu. Kriz sonrası Rusya domates dahil 24 ürüne yasak getirdi. 2017’nin son ayında sıfır olan domates kotası yoğun temaslar sonucunda 50 bin ton oldu. Geçtiğimiz günlerde iki ülke arasında yapılan anlaşmayla Rusya’ya ülkemizden yapılacak domates ihracatının kotası 100 bin tona çıkarıldı. Ancak bu rakamlar kesinlikle eski günlerimizde gerçekleştirdiğimiz ihracat rakamlarınla kıyaslanacak seviyede değil. Açık bir şekilde söylemek gerekirse Rusya’ya domates ihracatı yapamıyoruz ve bu da üreticinin ekonomik açıdan sıkıntıya düşmesine neden oluyor” dedi.


İstikrar vurgusu
Rusya pazarının Antalya için çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Akcan, “Rusya ile yaşadığımız uçak krizi sonrası yeni pazar arayışlarına girdik ve Ortadoğu’ya yöneldik. Ancak burada da umduğumuzu bulamadık. Daha sonradan ülkeler arasındaki diyalog çağrıları ses buldu ve ilişkilerde bir düzelme söz konusu oldu. Fakat iki ülke arasındaki iş hacmi bir türlü eski rakamlara ulaşamadı. Ayrıca, Rus gümrüklerinde yaşadığımız sıkıntılar devam ediyor. Sudan bahanelere üretilerek tırlar dolusu ürünümüz geriye çevriliyor. Irak bizi ayakta tutan bir pazar oldu. Lakin asla bir Rusya pazarı gibi getirisi asla olmadı. Rusya pazarı haricindeki her hangi bir pazardan elde edilen gelir, Antalya tarımını ayakta tutmaya yetmiyor. Avrupa pazarına da girebilme ihtimalimiz çok düşük göründüğü için elimizde olan Rusya gibi pazarların şartlarının bir an önce düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. İki ülke arasındaki ticari şartlar günlük gelişmelerden, günlük sorunlardan etkilenmemeli. Rusya pazarında her zaman var olacak bir istikrar ortamı oluşturulmalı” diye konuştu.
Veli AKOĞLU

139 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.