Hoşgeldiniz  

Akcan: “Tarımsal destekler artmalı”

admin | 06 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Tarım sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulunan Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanlığı görevini yürüten ve aynı zamanda üretici konumundaki Nevzat Akcan, 2019 yılında sektöre verilen desteklemelerin artması gerektiğine değindi.

“Köklü değişikliklere gidilmeli”
Tarımsal üretim oranlarında 2018 yılında düşüş yaşandığını dile getiren Akcan, “Tahıl ürünleri üretim miktarları 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 4,8 oranında azalarak yaklaşık 34,4 milyon ton olarak gerçekleşti. Sebze ürünleri üretim miktarı 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2,6 azalarak yaklaşık 30 milyon ton oldu. Meyve üretimi 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 0,8 oranında artış gösterdi. Ülke genelinde olduğu gibi Antalya’da da çiftçi üretimden kaçıyor. Bu nedenle tarımsal desteklemeler üretim maliyeti, piyasa fiyatı dikkate alınarak belirlenmeli. Ürünlere verilecek desteklemeler mutlaka üretimden önce açıklanmalı. Desteklemeler doğru zamanda verilirse çiftçinin üretimi sürekli olur. Buna ilaveten çiftçilerimizin girdilerinin tamamına yakını ithal edilmekte ve maalesef bu girdiler dolardaki düşüşe rağmen henüz aşağı seviyelere inmedi. Bu nedenle çiftçimizin en büyük sorunu olan gübre ve mazot konusunda verilen desteklemeler bu yıl mutlaka arttırılmalı. Ayrıca sektörde fiyatlar çok hassas bir yapıda olduğu için hasat zamanı kesinlikle ithalat yapılması gibi bir hataya düşülmemeli. Sektöre yönelik köklü değişikliklere gidilmeli” dedi.

“Finansman sorunu aşılmalı”
Sektörde borçsuz çiftçinin bulunmadığını da aktaran Akcan, “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019’un reel sektör açısından likiditenin rahat olacağı bir dönem olacağını belirtti. Sektörümüzde borcu olmayan çiftçi bulunmuyor ve bu nedenle finansmana erişim konusunda çiftçiye mutlaka destek verilmeli. Tarıma yönelik kullandırılan kredi faiz oranları çok yüksek seviyelerde bulunuyor. Devletimizin bu konuda gerekli adımları atmalı ve uzun vadeli, düşük faizli kredileri serbest bırakması lazım. Tarım sektörünün ekonomik desteklemelere çok acil bir şekilde ihtiyacı var. İnşaat sektörü başta olmak üzere birçok sektöre maddi hareket kazandıracak kampanyalar ve desteklemeler hayata geçiriliyor. Çiftçilerin kullanacağı kredilerde faiz oranlarına yönelik bir indirime gidilebilir. Ziraat Bankası şu an konutta böyle bir hamle başlattı. Bunun sektörümüze de uyarlanabilir” diye konuştu.

“Tek elden çıkmıyor”
2018’de soğan-patates gibi bazı ürünlerde yaşanılan fiyat artışları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Akcan şunları aktardı: “Bazı ürünlerde yaşanılan fiyat artışlarının komisyonculardan kaynaklandığı öne sürüldü. Oysa bazı ürünlerdeki fiyat artışı resmen ben geliyorum dedi ve bizlerde bu konuda zaten uyarılarda bulunduk.  Çiftçinin, komisyoncunun ve tüccarın fiyatlara bir etkisi söz konusu olamaz. Fiyatlara etkileyen unsur arz-talep durumudur. Artan girdiler nedeniyle çiftçi üretimden kaçıyor ve arz-talep dengesi bozuluyor. Bu nedenle üretim desteklenmeli, yerli ve milli projeler hızla hayata geçirilmeli ki ülke tarımı ayakta kalsın. ‘Yeni Hal Yasası’ kapsamında komisyoncuların kalkması gündeme geldi; fakat şimdi çalışmalar durdu. İlerleyen günlerde bu konuyla ilgili yaşanacak gelişmeler merak konusu olmayı sürdüredursun komisyoncu çiftçinin bel kemiği olmayı sürdürüyor. Üreticilerin yüzde 95’i komisyoncuların kaldırılmasına karşı çıkıyor; çünkü komisyoncu sağladığı desteklerle yerli ve milli tarımı ayakta tutuyor. Eğer milli tarımı ayakta tutmak istiyorsak komisyoncuları bırakıp gümrükte yaşadığımız sorunları çözelim. Halen Rus Gümrüğü’nde sudan bahanelerle yüzlerce tırımız geri çevriliyor. İhracat olursa üretici ayakta kalır, ülke tarımı gelişir. Ayrıca bu yıl uygulamaya girmesi düşünülen soğuk zincir de nakliye ücretlerinin artmasına neden olarak ürün fiyatları üzerinde ayrı bir yük oluşturabilir.”
Veli AKOĞLU

129 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.