Hoşgeldiniz  

Ailenin adalet isyanı

admin | 10 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Geçen temmuz ayında oğullarını bir trafik kazasında kaybeden Ustali Ailesi’nin adalet feryadı sürüyor. Kazanın üzerinden 6 ay geçmesine rağmen hala davanın başlamaması ise ailenin acısını katmerliyor.

Geçtiğimiz temmuz ayında gerçekleşen trafik kazasında Engin Ustali hayatını kaybederken yakın arkadaşı Esra Nur Tezgi de yaralanmıştı. Olayın üzerinden 6 ay geçmesine rağmen iddaanamenin bile hazırlanmadığını söyleyen Engin Ustali’nin ağabeyi Emin Ustali isyan etti. Ustali: “Koskoca altı ay geçti ama hala iddaaname hazırlanmadı. Bizden sonra Antalya’ da üç tane daha ölümlü trafik kazası oldu. Onların duruşmaları çoktan başladı. Hatta bazılarının ikinci duruşmaları bile gerçekleşti. Ama biz hala iddaaname hazırlanacak diye bekletiliyoruz” dedi.

NELER OLMUŞTU?

8 temmuz 2018 tarihinde gerçekleşen kazada Engin Ustali hayatını kaybetmişti. Aşçılık yapan 24 yaşındaki Engin Ustali ile arkadaşı Esra Nur Tezgi akşam 21:00 sularında Cebesoy Caddesi üzerindeyken kendilerine aşırı hızla gelen 07 SZ 801 plakalı Renault Broadway 92 beyaz model aracın çarpması sonucu hastaneye kaldırılmışlardı. 4 gün boyunca yoğun bakım ünitesinde yaşam savaşı veren Engin Ustali hayatını kaybetmişti. Kazanın etkisiyle vücudunda pek çok kırık ve yırtık olan Engin Ustali’nin ağabeyi Emin Ustali adli tıp raporlarını göstererek kardeşinin kafatasında 3 kırık, sol kol ve bacakta kopma derecesinde yaralanma, boyun kırılması, omurilik parçalanması, omuzlarda kırık ve yüzde tahribat olduğunu söylerken vücudunda şiddetli çarpma sonucu büyüklü küçüklü 15’ten fazla kemik kırığına rastlandığını ifade etmişti.

Kardeşini 12 Temmuzda toprağa verdiklerini söyleyen ağabey Ustali, Yenikapı Polis Merkezi’ne giderek aracın sürücüsü A.H. den şikayetçi olmuştu. Babası Salih Ustali ile beraber dedektif gibi iz sürdüklerini söyleyen Emin Ustali dosyaya konan delilleri kendi çabalarıyla bulduklarını söylemişti. Olay bölgesinde kamera kaydı veya görgü tanığı aradıklarını ifade eden Ustali yoğun çabalar sonucunda otobüslere ait olan bazı kamera kayıtları aracılığıyla olay yerini gösteren görüntülere ulaştığını söylemişti.

Ulaştıkları bu görüntülerde aracın şerit ihlali yaptığının ayan beyan ortada olduğunu sözlerine ekleyen Ustali, buna rağmen şüpheli şahsın tutuklanmadığını aktarmıştı.

Uncalı Mezarlığı’nda toprağa verilen Engin Ustali’ nin ailesi, oğullarının organlarını bağışlamak istemiş ancak organlarda meydana gelen hasar sebebiyle bu istekleri yerine getirilememişti.

MAHKEME BİLE BAŞLAMADI

Benzer bir kazanın da bir ay sonra gerçekleştiğini hatırlatan ağabey Ustali: “ Bizden neredeyse bir ay sonra Döşemealtı ilçesinde 16 ağustosta bir kaza daha oldu. 17 yaşındaki lise öğrencisi Aleyna hatun’ a bir araç çarptı.  Kız ne yazık ki kurtarılamadı. Onun da organları bağışlandı 6 hastaya can oldu. Bizde bağışlamak istedik kardeşimin organlarını ama organlar zarar gördüğü için bağışlayamadık. Onların davası olaydan 40 gün bile geçmeden görülmeye başlandı. Bizim olayımız onlardan önce gerçekleşti ama biz hala bekletiliyoruz” diyerek yapılanların hem acılarını katmerlediğini hem de adalet duygularına zarar verdiğini aktardı.

2 GÜN ÖNCE DE KAZA YAPMIŞ

Yaptığı araştırmalar sonucunda A.H. isimli şahsın aynı araçla kendi kazalarından sadece iki gün önce maddi hasarlı bir kaza yaptığı bilgisine ulaştığını söyleyen ağabey Ustali kazanın gerçekleştiği yerdeki taksi durağındaki şoförlerle de konuştuğunu belirtti. Ustali: “ İki gün önce böyle bir kaza olduğunda kızı olay yerine gelerek babasına bağırmış. Yeter artık bu kaçıncı oldu diyerek sitem etmiş. Geçen gün kendisiyle karşılaştım ben. Kendisi 60’ lı yaşlarda oldukça yaşlı biri. Elleri titriyor üstelik muhtemelen Parkinson hastası. Görseniz, gerçekten araba kullanmaması gereken biri. Normalde bu şahsın elinden aracının alınması gerekir. Zaten aracın muayenesi de yokmuş. Araca el konulması gerekirken araç alınmıyor elinden. Sadece iki gün sonra da aynı araçla bu kez de kardeşime ve arkadaşına çarpıyor hem de yüksek hızla” diyerek isyan etti.

ANNE  DE PERİŞAN

Kazadan 5 ay sonra olay yerine gelen anne Nuray Ustali de davanın hala başlamamış olmasına isyan etmişti. Oğlunun kanlı gömleğine sarılan anne 5 aydır mahkemenin başlamamış olmasına ve suçluların serbest kalmasına tepki göstermişti. İlaçlarla ayakta kaldığını söyleyen acılı anne kendilerine bir başsağlığı bile dilenmediğini tek istediklerinin adaletin yerini bulması olduğunu dile getiren anne Ustali: “Kaybettim fidanımı. Melekti benim oğlum. Anneye babaya düşkün evlattı. Çok iyi çocuktu. Benim günüm yok, her gün oğlumun yanındayım” diyerek içinin yandığını söylemişti.

HALEN BEKLETİLİYORUZ

Kazanın üzerinden 6 ay geçmesine rağmen hala kazayla ilgili iddianamenin düzenlenerek yargı karşısına çıkarılmadığını dile getiren ağabey Ustali şöyle konuştu: “Delilleri kendi mücadelemle topladım. Aracın dosyada hala fotoğrafı yok. Altı ay olacak neredeyse ama dosya bile hazır değil. İki ay önce gittiğimizde dosyada eksiklikler var o yüzden dosya reddedildi dendi. Süreç bilerek yavaşlatılıyor ”

TEK İSTEĞİMİZ ADALET

“Davaya takipsizlikte çıkmıyor, başlamıyor da. Adalet bizim dava da işlemiyor. Hala bilirkişi raporu peşinde koşuyoruz. Öğrendiğimize gören kazayı yapan kişinin kızı avukat damadı da savcıymış. Bu kadar hızla birine çarpan bir araç var. Bir ölü bir yaralının olduğu bir kazadan nüfuzlarını kullanarak sıyrılmaya çalışıyorlar. Kazayı yapan A.H. hala serbest. Adalet sürecini kendilerine göre işletiyorlar.”

“Bizim mücadelemiz hala sürüyor. Gerçekten intikam peşinde değiliz. Adamı içeri atın sürünsün gibi bir talebimiz de yok. Diğer kazalarda süreç nasıl işletiliyorsa biz de kendimiz için aynı şeyi istiyoruz. 24 yaşında gencecik bir can gitti. Tek istediğimiz adaletin yerini bulması” dedi.

Yalçın KÜÇÜK / Ceylan YAŞAR

312 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.