Hoşgeldiniz  

Afiş asan muhtara ceza

admin | 15 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

31 Mart 2019’da yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimi giderek yaklaşırken YSK’ dan da yeni bir seçim yasağı geldi. Karar kapsamında yerel seçimlerde aday olacak muhtar ve muhtar adaylarının afiş veya pankart asması yasaklanırken, sadece el ilanı kullanabilecekleri belirtildi.

Mahalle halkının muhtarından ilgi ve alaka beklediğini belirten Antalya Muhtarlar Derneği Başkanı Nazif Alp: “Muhtar adaylarına bizim söylediğimiz kesinlikle uçuk vaatlerde bulunmamaları. Ben şunu yaparım ben bunu yaparım gibi abartılı ve hayali vaatlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. Daha gerçekçi ve uygulanabilir vaatlerde bulunduklarında vatandaşların gözünde de daha itibarlı bir yere sahip olacaklarını hatırlatıyoruz. Uzun vadede muhtarlık makamında kalmak istiyorlarsa yapabileceklerini vaat etmelerinin daha iyi olacağını söylüyoruz. Bizler muhtar olarak mahallemizdeki her vatandaşın oyuna talip olduğumuz için olabildiğince mahallelinin sorunlarını dinlemeli ve onlarla ilgilenmeliyiz. Mahalleliden gelen talepleri gerekli mercilere ileterek sorunların çözümünde aktif rol oynamalıyız. Herkesi kucaklayarak aday olmalıyız” diyerek muhtar ve muhtar adaylarına tavsiyelerde bulunduklarını ifade etti.

Afiş ve pankart yasak

Getirilen propaganda yasağına dair de konuşan Alp propaganda yasağının YSK tarafından yayınlandığını bu sebeple de kesin olduğunu belirtti. Alp: “Afiş yasaklarını YSK yayınladı. Alınan karara göre bundan böyle muhtar aday adaylarının sokaklara afiş veya pankart asması yasaklandı. Karar sadece sokakları da kapsamıyor.  Muhtar adayının kendi işyeri varsa bu işyerine de pankart asması yasak. Diyelim ki muhtar adayı kendisine bir büro açtı, açtığı bu büronun camlarına da afiş ya da pankart asması yasak” diyerek kararın çok geniş kapsamlı olduğunu ifade etti.

YSK kararlarının kesin olduğunu bu yüzden de bağlayıcı nitelikte olduğunu söyleyen Alp bu kararlara uymayanların ise cezaya tabi tutulacağına dikkat çekti. Alp: “ Bilmeyerek afiş veya pankart asan muhtarlarımız oluyor. Böyle durumlarda ise yetkililere haber veriliyor. Bu afişlerin yasak olduğunu bilen mevcut muhtarımız veya muhtar adaylarımız o bölgenin polis teşkilatına veya zabıta teşkilatına durumu bildirdiği takdirde muhtar adayının kendisi aranıyor ve bu konuyla ilgili olarak bilgilendiriliyor. Kişiden asılan afişleri indirmesi isteniyor. Eğer o kişi afişleri indirmezse bunu zabıta veya polisin bizzat kendisi yapıyor” dedi.

İlk uyarıya ceza yok

İlk uyarı da muhtar veya muhtar adaylarına herhangi bir cezanın uygulanmadığını belirten Alp sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk uyarıda bir ceza verilmiyor. Kişinin afişleri bilmeden astığı düşünülerek sadece uyarılıyor ardından da afişler indirtiliyor. Ancak ikinci kez aynı şey olursa bu sefer cezadan kaçış olmuyor. YSK’ nın bu karar da gerekçesi bu afişlerin ve pankartların hem görüntü hem de çevre kirliliği yaratması. Muhtar adayları kendi tanıtımlarını nasıl yapacak diye sorarsanız da YSK onlar için el ilanını serbest bıraktı. Adaylar el ilanları ile kendini tanıtabilir. Bunun dışında bir de kartvizit yaptırabilirler. Ona da herhangi bir yasak veya ceza getirilmedi. Sadece bunların ikisine müsaade var. Onun dışındaki her şey yasak ve cezaya tabi. Adaylar el ilanı ve kartvizitleri istedikleri şekilde dağıtabilecek.”

10 bin liraya kadar cezası var

Alınan bu kararla birlikte yeni muhtar adayları tarafından kendisine herhangi bir şikayet gelip gelmediğini sorduğumuz Alp, şikayetten ziyade yeni muhtar adaylarının kendisini arayarak bilgi istediğini dile getirdi. Alp: “Yeni muhtar adayları daha çok bizi arayarak bilgi istiyor. Biz muhtar adayı olmak istiyoruz başvurumuzu nasıl yapacağız veya tanıtım afişi olarak ne kullanmalıyız gibi sorular soruyorlar.  Biz de YSK’ nın açıkladığı bu belge ve bilgileri kendilerine iletiyoruz” dedi.

YSK’ nın yasaklara ilişkin bildirgesinde belirlediği koşullara uymayan muhtar veya muhtar adaylarına ise 320 liradan 9 bin 898 liraya kadar ceza kesilebilecek.

İslam Çelik / Ceylan Yaşar

 

394 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.