Hoşgeldiniz  

Adrenalin Antalya’dan yükselecek

admin | 30 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Tour of Antalya ve AKRA Gran Fondo bisiklet yarışlarının ikincisi 21-24 Şubat tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek.

Yarışların temasını Antalya’nın tarihi değerleri oluşturacak.  “Adrenalin Antalya’da yükseliyor” sloganıyla gerçekleştirilecek olan yarışlara 21 ülkeden 27 takım ve 162 sporcu katılım  gösterecek

İlklerin organizasyonu

Tamı tamına 4 ayrı etaptan oluşacak olan turda yarışmacılar Köprülü Kanyon, Kemer, Perge-Termossos ve Side etaplarında kıyasıya yarışacak. Perge- Termossos etabı aynı zamanda dünya bisiklet yarışlarında bir antik kentten başlayıp diğer bir antik kentte sonlanacak tek etap olarak da tarihe geçecek. Organizasyon boyunca şehrin tarihi ve doğal güzellikleri ön plana çıkarılarak Antalya’nın uluslar arası platformlarda da tanıtımı yapılmış olacak.

Geçen yıl ilki gerçekleştirilen bu yarı 2.2 yarışları arasında 2. sıraya yerleşmişti. 2.1 kategorisine yükselme hedefiyle gerçekleştirilecek olan ve yarışların profesyoneller ayağını oluşturan Tour of Antalya bisiklet yarışına bu yıl 80’in üzerinde takım başvuru gerçekleştirdi. Normal şartlarda 2.2 kategorisindeki bir yarışa ancak 2 profesyonel takım katılabiliyorken bu yıl Uluslararası Bisiklet Birliği’nin özel izniyle ilk kez 2.2 kategorisindeki bir yarışa 3 ayrı profesyonel takım katılmış olacak. Ayrıca yarışlara ulusal ve uluslar arası takımlar ve kulüp takımları da katılacak.

AKRA Gran FondoAntalya’da ise bisiklet tutkunları ve amatör yarışçılar pedal çevirecek. Yarışçılar 61km ve 92 km’lik uzun ve kısa parkurlardan dilediklerinde yarışabilecek. Neredeyse her yaştan katılımcının katılabildiği Gran Fondo yarışlarına son yıllarda büyük bir talebin olduğu dile getirilirken bu talebin şehrin dinamiklerine de katkı sunduğu belirtildi.

Bunların yanı sıra ise Terracity önünde başlayacak ve AKRA Barut Otel’in önünde sonlanacak yaklaşık 4 km’lik bir farkındalık sürüşü de gerçekleştirilecek. “Tarihi eserler ait olduğu sokaklarda güzeldir” sloganıyla 24 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek olan bu farkındalık sürüşüne ise dileyen herkes katılabilecek.

Tanıtım lansmanında konuşan Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı bu tarz organizasyonlara her zaman destek olacaklarını belirtirken bu organizasyonların aynı zamanda ülkenin tanıtımını yapmak açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

Hedef nitelikli turizm

Tanıtım lansmanında konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu geçen sene bu organizasyonu hayata geçirmeye çalıştıklarında insanlara bir hayali satmaya çalıştıklarını söyledi. Turizmi 12 aya yayma hedefiyle hareket ettiklerini belirten Karaloğlu geçen sene ilki gerçekleştirilen Tour of Antalya ve AKRA Gran Fondo bisiklet yarışlarının kendisini çok heyecanlandırdığını da aktardı. Geçen sene göğüslerini kabartan bir organizasyona imza attıklarını dile getiren Karaloğlu bu sene hedefinde büyüdüğünü kaydetti.

Bu organizasyonu sonuna kadar sahiplendiklerini ifade eden Karaloğlu: “ Geçen sene turizmde 50 milyon turist 50 milyar dolar hedefi vardı. Ancak 2018 deki büyük sıçrama Türkiye’nin hedeflerini de revize etmesine yol açtı. Turizm bakanımız bu sene 70 milyon turist ve 70 milyar dolar turizm geliri diyerek yeni hedefimizi ilan etti ve nitelikli turizme ve nitelikli turiste yöneleceğimizi söyledi. Bunun yolu ise nitelikli işler yapmaktır. Şehrimizin ve ülkemizin markasına değer katacak büyük organizasyonları yapmanız gerekir. Nitelikli organizasyon yapmadan nitelikli turisti getiremezsiniz. Bu ve benzeri organizasyonlar bu açıdan çok önemli” diyerek Antalya’nın spor turizmi ve spor organizasyonu açısından başarılı bir şehir olduğunu ifade etti. Karaloğlu Antalya’da Runatolia, golf turnuvaları ve motorsiklet yarışları gibi organizasyonları halihazırda gerçekleştirdiklerini belirtirken bunların sayılarını da artırmaya yönelik çalışmalara ağırlık vereceklerini vurguladı. Karaloğlu asıl hedefin Antalya’yı bir spor destinasyonu haline getirmek olduğunun da altını çizdi. Karaloğlu son olarak da bu tarz organizasyonların kentin değerini artırmak için bir fırsat olduğuna dikkat çekti ve sponsorlara da teşekkür etti.

Antalya bisiklet şehri olacak

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Antalya’yı bir bisiklet şehri haline getirmeye çalışan bir belediye olarak böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Geçen sene gerçekleştirilen yarışlara farkındalık oluşması açısından kendisinin de katıldığını belirten Türel bisiklet sporunun sağlıklı kentler açısından çok önemli olduğunu ifade etti. Bu gibi etkinliklerin değerli bulduğunu ve desteklediğini söyleyen Türel Antalya da hayata geçirmeye çalıştıkları kesintisiz bisiklet yolları çalışmalarında da son aşamaya geldiklerinin müjdesini verdi.

Türel: “ Ben de farkındalığı artırmak adına gün içinde şehir merkezindeki görüşmelerimde bisiklet kullanmaya özen gösteriyorum. Bisikletin çevreye gürültü ve hava kirliliği yaymayan en sağlıklı ulaşım aracı olduğu bilincini yaymak en büyük hedefimiz. Şehre olan sorumluluğunu sportif, kültürel ve sanatsal etkinliklerle yerine getiren ve adeta şehirden kazandıklarını şehre geri kazandırmayı bir borç bilen Barut Ailesi’ne teşekkür ediyorum” diyerek hem organizasyonun ana sponsoru olan AKRA Barut Hotel Ailesi’ne hem de organizasyona sponsor olan tüm firmalara da teşekkürlerini sundu.  Türel ayrıca bu tarz organizasyonların hem ülke hem şehir tanıtımına katkı sağladığını da belirtti. Organizasyonun ana temasının Antalya’nın tarihi değerleri olduğunu bir kez daha hatırlatan Türel bu tarz organizasyonların farkındalık açısından da çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Barut Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Barut ise organizasyon ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “AKRA Barut Hotels olarak vizyon projemiz olan Tour of Antalya’nın ikinci yılında, başarımızı bir adım öteye taşımak için tüm gayretimizi göstereceğiz. Tour of Antalya, bir anlamda AKRA – Barut Hotels olarak şehrimize ve halkımıza bir hediyemiz. Bu hediyemizi daha da başarılı kılmak adına önemli turizm şirketleri ile bir araya geldik ve güçlerimizi birleştirdik. Destek veren tüm kamu kuruluşları ve sponsorlara teşekkür ediyoruz. Bu katkılar sayesinde Antalya, bölgenin en önemli bisiklet destinasyonlarından biri haline gelecek.”

Formalar ilhamını Antalya’dan alıyor

Daha sonra ise ilhamını Antalya’dan alan ve sporcuların yarışlar boyunca kullanacağı formaların tanıtımı gerçekleştirildi. Magenta, turuncu, sarı ve yeşil olarak tasarlanan formalar tanıtılırken bu formaların Antalya’nın en önemli özelliklerini ön plana çıkartacağı belirtildi.

Organizasyona büyük destek

Tour of Antalya powered by AKRA ve Akra Gran Fondo Antalya destekçi kurumlar ve sponsorlardan da büyük destek alacak. T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Bisiklet Federasyonu, Muratpaşa Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, Kepez Belediyesi, Manavgat Belediyesi, Kemer Belediyesi, Döşemealtı Belediyesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Matso, AKTOB, Antalya Tanıtım Vakfı, Türkiye Spor Yazarları Derneği, Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Spor Turizm Birliği, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği; Tour of Antalya’nın kurumsal destekçileri olacakken, organizasyon ana sponsoru Akra – Barut Hotels’in yanı sıra co-sponsorlar Corendon Airlines, Diana Travel, Fraport TAV Antalya Havalimanı, AG Tohum ve Salcano; sağlık sponsoru Özel Yaşam Hastanesi; hizmet sponsorları Shimano, Sora ve TURSET Project Management; medya destekçileri Alem FM, Lig Radyo, S Sport ve Tourism Today ile destekçi markalar TerraCity, Velotalya, Antalya Aquarium ve Sahil Antalya, Tour of Antalya’ya değerli katkılar sunacaklar.

Ceylan YAŞAR

115 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.