Hoşgeldiniz  

ADGİAD Türel’i konuk etti

admin | 14 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Doğu ve Güneydoğu Anadolu İş Adamları Derneği (ADGİAD) tarafından düzenlenen programda konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, kentin siyasi çekişmelere kurban edilmemesi gerektiğini vurguladı.

ADGİAD tarafından düzenlenen ‘Geleneksel Kahvaltı Günleri’nin bu haftaki onur konuğu Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel oldu. ADGİAD Başkanı İsmail Kaya ve dernek üyelerinin katıldığı programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Türel yaptığı çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verirken ADGİAD Başkanı Kaya ise konuşmasında birlik ve beraberliğin önemi üzerinde durdu.

“Başaramayacağımız iş yok”
Antalya’nın önde gelen lezzet durakları arasında yer Vahap Usta Et Restaurant’ta düzenlenen programın açılış konuşmasını gerçekleştiren ADGİAD Başkanı Kaya, “2013 yılında kurulan ADGİAD istikrarlı bir şekilde büyüyor. Genelde Türkiye, özelde Antalya ekonomisi için önemli bir role sahip olduğumuzun farkındayız ve bu farkındalığı her geçen gün Antalya’mıza yaşatmaya devam edeceğiz.Siyaset bizlerin işi değil, bizler ekonomiye bakarız. Bu nedenle işlerimizde birlik ve beraberlik ruhu oluşturduk. Ortaklıklar kurduk ve yatırımlarımıza dövizi dikkate almadan devam ettik ve ediyoruz. Antalya’mıza hizmetin çok önemli olduğunun bilinciyle bugüne kadar yapılan projeleri gözden geçirdik ve bugün itibariyle Konyaaltı ve Boğaçayı projelerini ayakta alkışlıyoruz. Birlik-beraberlik ruhunu oluşturursak Antalya ve Türkiye’de başaramayacağımız, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir iş kalmaz. Geçmişte bu ruh sayesinde başardığımız işler ortada. Sizler olmasanız bugün ADGİAD olmazdı” dedi.

“Kardeşlik mücadelesi verdik”
Kaya’nın ardından kürsüye gelen Başkan Türel ise konuşmasına kardeşlik mesajları vererek başladı. Türel, “Türkiye’nin neresinde doğarsa doğsun, neresinden gelirse gelsin burada yaşayan herkes bizim hemşehrimiz olarak gördüğümüz kişilerdir. Biz kendileriyle gurur duyarız. Bu coğrafyanın farklılıklarını büyük bir zenginlik olarak gördüğümüzde mesele çözülüyor. Her zaman bu bilinçle yaşadım ve hayatıma devam ettim. 10 senelik belediye başkanlığı ve 15 senelik siyaset yaşamımızda bizleri çok iyi tanıdınız. Hayatımız boyunca ayrımcılık nedir bilmedik. Hep kardeşlik mücadelesi verdik, hep birlik-beraberlik mücadelesi verdik” diye konuştu.

“Hizmet üretmeye çalışıyoruz”
Antalya’nın siyasi çekişmelere kurban edilmemesi gerektiğini belirten Türel, “Antalya büyük bir güzellikler zenginliği. Onun için gece gündüz çalışıyoruz. Antalya’mıza yeni projeler, yeni eserler, yeni hizmetler üretmeye çalışıyoruz. Boğaçayı birkaç ay önce bataklık, sazlık, çöp, kirlilik içinde, adeta Antalya’nın mezbelelik alanıydı.Boğaçayı’nıgörmeyenler köprünün üstünden geçerken bir baksınlar. Nasıl bir güzelliğe kavuştuğunu görsünler. Orada tüm bunları yaparken taşkınların önlenmesi adına çok önemli bir çalışma yaptık. Yaklaşık 1 ay önce son yüzyılın en fazla yağışı Antalya’da gerçekleşti. Gecenin geç saatlerinde bazı vatandaşların köprü çöker, sel basar diye ellerinde cep telefonlarıyla orada gezdiğini gördüm; ama arzuladıkları görüntüleri çekebilme fırsatları olmadı. Zaten biz taşkını önlemeye yönelik bir proje yapıp ardından üstüne bu güzellikleri planlamıştık. Biz bu güzellikleri kazandırıyorken hep birileri çıktı. Eteğimizden çekiştirmeye çalıştı, ‘Suyumuz kirlenecek’ Konyaaltı Sahili’ni yapıyorken ‘Halka kapatacak’ gibi söylemlerde bulundu. Gidin görün şimdi Konyaaltı’nı. Sadece halka değil, evcil hayvanların bile parkı haline geldi. Halkımızın şimdi, oraları en güzel haliyle değerlendirdiğini görüyoruz. Bizim derdimiz bu güzellikleri Antalya’ya kazandırmaktı” ifadelerini kullandı.

“Derdimiz makam değil”
Siyasete gelmediği nokta kalmadığını vurgulayan Türel, asıl amaçlarının Antalya’ya hizmet olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz kazandığımızda Antalya kazanıyor. Bunu hep birlikte gördük. O zaman Boğaçayı’nın 2,3 ve 4’üncü etapları gelecek. 37 yaşında ticaret ve sanayi odası başkanı, 39 yaşında belediye başkanlığı, 45 yaşında milletvekilliği, 46 yaşında genel başkan yardımcılığı ve sonrasında tekrar belediye başkanlığı yaptım. Allah nasip etti görmediğimiz görev neredeyse kalmadı.Derdimiz makam mevki değil, derdimiz sizlerin kazanması, Antalya’nın kazanması. Biz olmayınca da maalesef bu güzellikler olmadı, olmuyor. Bunu ben söylemiyorum, tarih söylüyor. Bizim olmadığımız 2009-2014 yıllarına bakın. Ben ilk dönemimde 11 kavşak yaptım. Bizden sonra 1 tane ekleyemediler. 11 kilometre raylı sistem yaptım. Bizden sonra 1 santim ekleyemediler; ama geldik 2014’te 11 kavşağı 45-50 kavşağa çıkardık. 11 kilometre raylı sistemi şimdi 55 kilometreye çıkartıyoruz. Keşke yapsalardı, biz bayrağı teslim aldıktan sonra belki metroyu bitiriyor olacaktık. Seçimleri kazanırsak Antalya’nın gündeminde metro olacak. Konyaaltı’ndan Lara’ya kadar uzanacak 25 kilometrelik bir metro hattını acaba kimler yapabilir, kimler kazandırabilir. Bunun hesabını milletçe çok iyi yapmamız lazım. İddia ediyoruz, bu güzellikleri Antalya’ya biz kazandırdık ve biz kazandırmaya devam edeceğiz.”

“Hedefimiz Antalya’yı zenginleştirmek”
Konuşmasının son bölümünde yatırım ve istihdam ilişkisi üzerinde duran Türel, “Ben çok iyi biliyorum ki hepimizin derdi işsizlik. Belediyeye insan almakla işsizliği çözemeyiz. Belediyede bu gün 8-10 bin kişi çalışıyor kaç kişi daha alabiliriz. Bana gelen talep zaten şu an 30-40 bin kişi ve bunun hepsine cevap verebilme şansımız yok;ama işsizliğin en iyi çözümü yatırımdır. Yatırım yapılırsa yatırım gelirse işsizlik çözülür. Bir işletmenin dahi açılması işsizlik adına önemli bir çözümdür. Konyaaltı Projesi’ni hizmete sunduktan sonra şu an orada bin kardeşimiz ekmek yiyor. Orayı yapmasak muhtemelen bu bin kardeşimiz işsizdi. Yine raylı sistem şantiyemizde bin 500 arkadaşımız çalışıyor. Boğaçayı Projesi’ni yapacağız diyoruz. 10 bin kardeşimiz orada ekmek sahibi olacak. Boğaçayı Projesi hep birlikte olmazsak başarılabilir mi? Tüm bu hizmetleri sizlerin destekleriyle yapıyoruz, biz olmayı başarabildiğimiz için yapıyoruz. Çok iyi hatırlıyorum, Antalya’nın sorununu çözmek için ‘Niye Ankara’ya gitmiyorsunuz’ denildiğinde ‘Ben büyük başkanım, Ankara ayağıma gelsin’ dediler. Antalya’nın hizmetkârı olmaktan şeref duyuyorum. Antalya’nın meselesi varsa çözülmesi için birilerinin kapısında yatmak gerekiyorsa onu da yaparız diyoruz. Büyüklük Allah’a mahsus, bizler hizmetkâr olmanın şerefiyle yaşıyoruz. Hedefimiz Antalya’yı ve Antalyalıyı zenginleştirmek. Yatırımların ve hizmetlerin anahtarı geçmişte olduğu gibi yarında da bizdedir. O anahtarla Antalya’ya hizmet etmekten şeref duyarız” ifadeleriyle sözlerini noktaladı. Program ADGİAD Başkanı Kaya’nın Türel’e plaket takdim etmesiyle sona erdi.
Veli AKOĞLU

125 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.