Hoşgeldiniz  

Açlık sınırı açıklandı

admin | 18 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasının 2018 Aralık ayı sonuçları da açıklandı. Araştırmaya göre Aralık ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 267 TL olarak belirlenirken, yoksulluk sınırı ise 6 bin 237 TL olarak tespit edildi.

Memur- Sen’ in 2018 Aralık ayı verileri bir önceki ay olan kasım ayıyla karşılaştırıldığında ise ortaya şöyle bir tablo çıktı: Aydınlanma madde fiyatında Aralık ayında Kasım ayına göre herhangi bir değişim gözlenmezken, çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,36’lık bir artış yaşandı. Bunun yanı sıra kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 1,05’lik bir artış göze çarparken giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 3,02’lik bir düşüş yaşandı. Son olarak ise 2018 Aralık ayında Kasım ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,07’lik bir düşüş gözlenirken; barınma madde fiyatlarında ise yüzde 0,99’luk bir artış oldu.

Açlık ve yoksulluk sınırı yükseldi

Memur-Sen Konfederasyonu’nun 2018’ in Ocak ayında kamuoyuyla paylaştığı verilere göre Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.781,29 TL belirlenmişti. Açıklanan bu verilere göre Türkiye’ de asgari ücretle çalışan tek bir kişinin bulunduğu pek çok aile açlık sınırının altında kalıyordu. Bu rakam aynı zamanda 2018 itibariyle 1604 TL olarak belirlenen asgari ücretten de 177,29 TL daha fazlaydı.

Açıklanan bu veriler dikkate alındığında 2018 Ocak ayında açlık sınırında yaşayan 4 kişilik bir ailenin aynı yılın Aralık ayında bu sınırın altına düşmemesi için 485.71 TL’ ye daha ihtiyacı olduğu görülüyor.

Memur- Sen Ocak 2018 yoksulluk sınırını da 5.084,70 TL olarak belirlemişti. Bu rakam Aralık 2018 itibariyle ise 6 bin 237 TL olarak açıklandı. Bu aynı zamanda, 2018 başında yoksulluk sınırında yaşayan 4 kişilik bir ailenin 2018 sonunda bu sınırın altına düşmemesi için ise ekstra olarak 1152 TL’ye daha ihtiyacı olduğu anlamına geliyor.

Zamlar vatandaşın belini büktü

Memur- Sen ocak ayı verilerine bakıldığında ise yıl boyunca pek çok kalemde fiyatların yükselmesi göze çarpan bir diğer husus oldu. Açlık ve yoksulluk sınırında her ay bir yükseliş göze çarparken gıda maddelerinden giyime, ulaşımdan eğitime kadar neredeyse her kalemde yapılan zamlar da vatandaşın belini büktü.

Pazar yanıyor

Yapılan zamlardan en çok etkilenen yerlerden biri de pazar tezgahları oldu. Meyve ve sebze fiyatlarındaki artış tüm yıl boyunca sürerken özellikle dar gelirli ailelerin dostu olarak bilinen patates ve soğan fiyatlarındaki artış 2018 yılının en çok konuşulan konularından biri olmuştu.

2018 başında Antalya Toptancı Hali’nde bir liradan alıcı bulan patates 2018 sonunda 3 ila 4 liradan satılıyordu. Aynı şekilde 2018 yılının ilk günlerinde 1.5- 2 TL arasında değişen fiyatlarla satılan soğanın kilosu da aralık sonu itibariyle tezgahlarda 4 TL’yi görmüştü. Bunun dışında yeşilliklerdeki fiyat artışları da pes dedirtti. Antalya Hali’nde 5 TL’nin altında yeşillik bulmak neredeyse imkansız hale gelirken halden çıkışı 15 TL’yi bulan yeşil soğanın pazar tezgahlarında yanına yaklaşmak ise gerçekten cesaret istiyor.

Domatesten, portakala, elmadan, mandalinaya kadar tüm ürünlerin fiyatlarındaki bu yükseliş pazar tezgahlarını yakarken hem üretici hem de tüketici yaşanan bu durumdan pek memnun değil gibi görünüyor. Yapılan zamlar vatandaşın alım gücünü düşürürken pazar arabasını doldurmakta hayal olacak gibi görünüyor.

İslam ÇELİK / CEYLAN YAŞAR

110 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.